Kiemelt cikkekMozgóképSorozat

Kiemelt cikkekMozgóképSorozat

Kiemelt cikkekMozgóképSorozat

A sógun kritika – A két világ találkozása

Szerző

Közzétéve

2024. aug. 17.

Kommentek

0

A Disney hálás lehet a FX csatornának hiszen az évek alatt olyan klasszikusnak definiálható sorozatokat tettek le az asztalra, mint a The Bear (A mackó), Fargo, Under the Banner of Heaven, The Americans, American Horror Story. A jelen kritika alanya A sógun pont ebbe a körbe csatlakozott, szóval érdemes későbbiekben a díjátadókon számolnunk a szériával. Annyira, hogy az idei Emmy-díjátadó legtöbb jelölését zsebelte be, ami számszerűsítve huszonötöt jelent. Sokan már a következő Trónok harcának kiáltották ki, de nézzük meg, mi rejlik eme állítás mögött.

A történelmi keret

A sorozat cselekménye Tojotomi Hidejosi sógun halála után veszi fel a fonalat, aki a hadakozó fejedelemségek kora után egyesítette Japánt. Az uralkodó utolsó intézkedéseként létrehozott egy öt fős régens tanácsot, akiknek a tagjai a feudális Japán legnagyobb hatalmú daimjói, a vezetőjük Tokugava lejaszu. Emellett létrehozott egy öttagú Biztosok testületét, aminek vezetését Ishida Mitsunari-ra bízta. Ezen testületek feladata, hogy biztosítsák a hatalmi interregnumot Tojotomi Hidejosi fiának hatalomra kerüléséig. Azonban Tokugava és Ishida között hatalmi harc alakul ki, amiből végül Tokugava került ki győztesen a szekigaharai csata után. Így vette kezdetét Tokugava sógunátus uralkodásának ideje, amit úgyis hívnak, hogy az Edo-kor.

James Cavell A sógun regényének cselekménye eme időszakba kalauzol el minket. Az ő történetében egy Josi Toranaga nevű daimjó felemelkedésének történtét követjük nyomon, akit Tokugava személye ihletett. A másik valós személy, aki inspirációt nyújtott az írónak az William Adams angol tengerész személye volt. Ő róla annyit kell tudnunk, hogy később Tokugava tanácsadója lett és hajókat épített, illetve fontos szerepet játszott kereskedőállomások kialakításában. Az ő személyét John Blackthorne testesíti meg.

Az angol Kolumbusz Kristóf

Ahogy már a kisebb történelmi bevezetőben említettem Tojotomi Hidejosi sógun halála után Lord Toronaga (Hiroyuki Sanada) és Ishido Kazunari közötti hatalmi harc veszi kezdetét. Ishido az öt fős régens tanács tagjaként a többi daimjót Toronaga ellen hangolja azzal, hogy Toronaga magának akarja a hatalmat és leakarja taszítani a császári pozícióból a fiatal örököst. Így a hatalmukat féltő szamurájok beállnak Ishido mögé. A belviszályokat megzavarja egy idegen angol hajós érkezése. John Blackthorne (Cosmo Jarvis) azért érkezett Japán földre, hogy kereskedelmi kapcsolatot építsen ki az elzárkozott és csak a portugálokkal kereskedő szigetországgal. Azonban hajótörést szenved legénységével, és Lord Toronaga hűbéresének Kashigi Yabushige (Tadanobu Asano) fogságába esik. A földrészen már befolyást szerző portugál jezsuiták próbálják megakadályozni tervében. A hiányos nyelvtudása sokban megnehezíti tervének megvalósításában. Szerencséjére Toronaga meglátja benne a tökéletes szövetségest.

A japán hadúr seregébe fogadja, és el nevezi Anji san-nak, aminek jelentése, a kormányos. Ő felel majd szamurájok modern hadviselésre való kiképzéséért. Anji-san végig elutasító, de önös érdekei miatt elfogadja a kiemelt rangot. A japánokkal való kapcsolatát még az is nehezíti, hogy beleszeret egy szamuráj név szerint Toda Hirokatsu (Shin’nosuke Abe) nejébe Lady Marikoba (Anna Sawai), aki kezdettben viszonozni kezdi Anji-san vonzalmát, de később kulturális okok miatt eltávolodnak egymástól. Lady Mariko, Toronaga tolmácsa, és a volt uralkodó gyilkosának lánya. Így életre szóló terhet cipel a hátán, de nem engedik őt meghalni feljebbvalói és férje sem. A menedéket a katolikus hitben találja meg, ekkor ismerkedik össze egy portugál jezsuitával, aminek köszönhetően tanulja meg az európai kultúrát és nyelveket. Az ő szerepe a későbbiekben nagyon fontos lesz a cselekményben.

Két pólusú világ

A sógun sava-borsát a keleti nagyhatalmi berendezkedés és nyugati kultúra ellentéte adja. Anji-san eleinte rácsodálkozik a szamurájok erkölcsrendjére és életvitelére, ami gyökeresen eltér az európai normáktól. A készítők remek érzékkel álmodták képernyőre a feudális Japánt, ami meglátszik az összes jelmezen, díszleten, így a korhűséget nem lehet elvitatni tőlük. A karakterek közötti párbeszédek és hatalmi játszmák, illetve oldalak teszik színesebbé a történetet, ami alapjáraton nem tartalmaz mindig meglepő fordulatokat, de nem is ebben rejlik a meglepő bája és ereje. Azt a szereplők közötti interakciók és elhangzott mondatok adják, az olykor odaillő humorral megfűszerezve. A párbajoknak és harci ütközeteknek súlya és tétje van. Egyik személy sem érezheti magát biztonságba az intrikák hálójában.

Ismerős ízek keleti tájon

A készítők nem árulnak zsákbamacskát, ez egy karakterdráma, ami valóság által ihletett eseményeket és karaktereket használ fel a császár trónjáért folytatott harca bemutatására. A néző olykor érezheti úgy, hogy a történetvezetés leül vagy egy mederben tengődik, de ezt a játékidőt olyan pillanatokkal töltik ki, amik meglepően jól építik a sorozat hátteréül szolgáló feudális birodalom képét. Nem mellesleg a szereplők közötti kapcsolatok alakulása, illetve kulturális különbségek izgalmasabbá és befogadóbbá tesznek minket nézőket.

Az alkotás technikai szempontból teljes mértékben megállja a helyét, sőt néhol a gyengébb VFX-en (vizuális effektusok) kívül mind kosztümökben, alakításokban és színészekben a legmagasabb minőséget képvisel. Az alapmű ismerete nélkül is teljességgel érthető a történet, sőt még a könyv rajongói sem fognak csalódni, ahogy olvastam a nálam jártasabb emberek véleményeit.

Verdikt

A sógun jött, látott és győzött. A szakmai hozzáértés és az alapmű tökéletes képernyőre álmodásában. Bele kötni nagyon nehezen lehetne, hiszen objektíven egy szinte tökéletes sorozatról beszélünk. Azok akik fogást akarnak rajta találni fognak hiszen szubjektíven bele tud bárki kötni. Azonban, amit vállalta a stáb és írók, rendezők azt teljesítették.

9

A sógun egy feszült karakterdráma, amit a kultúrák és nemzetek egymásnak feszülése tesz érdekessé.

Sending
User Review
0 (0 votes)