Alapvetően nehéz dolog sportjátékokról írni. A FIFA, akarom mondani EA Sports konkrétan évek óta termeli ki magából az újabbnál újabb részeket, amik között nagyítóval kell keresni a különbséget. Persze a 2K Games-nek sem kell a szomszédba menniük, hiszen a pankrátoros WWE mellett az NBA 2K sorozatuk ugyanezt a szerepet tölti be már évek óta. Mivel jómagam nem voltam járatos a kosaras sorozatban, kifejezetten örültem neki, hogy a Cenega Hungary-nek köszönhetően kipróbálhattam az aktuális, NBA 2K25-re keresztelt részt. Na meg ugyebár senki sem tolongott a GeekVilág szerkesztőségében egy sportjátékot tesztelni. Tudjátok, kicsit olyan érzés volt, mint amikor önkétes jelentkezőt kerestek a középsuliban valamilyen feladatra, te meg azt vetted észre, hogy rajtad kívül mindenki hátrébb lépett egyel.
Szerencsére kapóra jött a dolog, mivel egy darabig a kosárlabda szerves részét képezte a mindennapjaimnak. Már csak azért is, mert ez volt az első labdajáték az életemben, amiben a magasságomnak hála nem éreztem magamat totál reménytelennek. Szemben a focival, ami abból állt, hogy az osztálytársak beállítottak a kapuba, majd jól szétrugdostak. Jaj azok a csodás általános iskolás évek! A játékhoz visszatérve, az NBA 2K25 azzal az ígérettel lépett pályára, hogy még élethűbb és még szebb lesz, mint az elődje. Az új ProPLAY rendszernek hála ez valamennyire sikerült is, csak azok a fránya mikrotranzakciók rondítottak bele az összképbe.
Zsákolj, ha tudsz!
Mint minden sportjátékot, az NBA 2K25-öt is a karrier móddal kezdtem. A MyCAREER módban egy saját magunk által kreált játékossal kell a kiválasztott csapatunkkal feljutni a csúcsra. Ebben pedig nagy segítség lesz a MyPLAYER, ami kifejezetten szerteágazó lehetőségeket ad a kezünkbe. A játékosunk súlya, magassága mellett a játszott pozíciót is belőhetjük. Sőt, olyan apróságokat is, mint hogy mennyire legyen jó a labdakazelésünk, milyen pontosan találjunk be távolról, de még a sebességünket is szabadon állíthatjuk. Kicsit úgy kell elképzelni, mint egy szerepjáték karakterkészítő lapját. A kosarasunk megjelenését is szabadon testreszabhajtuk, egy rakat hajviselet, szakál, arcforma áll a rendelkezésünkre.
Akik nem akarnak ezzel szöszölni, azoknak pedig ott vannak a különféle előre összeállított buildek. A teljesítményünknek megfelelően 40 db jelvényt tudunk kioldani, amik javítják a játékosunk tulajdonságait. Hősünk háttérsztorijáról is kapunk némi infókat, 4 korábbi meccsét játszhatjuk majd újra. Természetesen egy rakat másodlagos tevékenység és quest is vár ránk. Nem a narratíva az erőssége ennek a játékmódnak, viszont legalább a részletekre figyeltek a készítők. Meccsek előtt és után is adhatunk interjút a sajtónak, de még a rajongókkal is lepacsizhatunk. Két meccs között beugorhatunk egy streetball-ra vagy csak zsákolhatunk egyet az edzőpályán. Plusz a dinasztiánkat is menedzselhetjük. További jó hír, hogy most már az újragondolt City a játékterünk.
Városi legendák vs. nagykutyák
A 2K a rajongók legnagyobb örömére teljesen újragondolta a Várost, ahol minden napra akad valamilyen tennivaló. Az újdonságok közül kiemelném a MyCOURT-ot, ahol szabadon gyakorolhatunk. Ezzel szemben a Proving Grounds-ban 1v1, 2v2, 3v3 vagy 5v5 meccseken vehetünk részt. Visszatért a 2K15-ből az ikonikus MyPARKS, méghozzá 4 “újrakevert” pályával, az ELITE vs. RISE rivalizálás pedig tovább folytatódik a vadonatúj parkokkal. Szerencsére a közönségkedvenc Streetball is helyet kapott a kosarasok Mekkájában, a pörgős 3v3-as módot két haverunkkal közösen is nyomhatjuk. Persze ha ezeket elunjuk, akkor vár ránk egy rakat másik játékmód.
A MyGM egyfajta menedzsermódként funkcionál, a kissé fapados RPG-elemekkel megtámogatott edzőnket fogjuk irányítani. A szerepjátékos elemek itt is visszaköszönnek, különféle skillek közül válogathatunk, sőt, még egy háttérsztorit is kapunk. A csapatunk menedzselése mellett a pézügyekkel, új játékosok felkutatásával is kell majd foglalkoznunk. Az igazat bevallva annyira nem kötött le ez a mód, hamar át is nyergeltem az Eras játékmódra. Itt az adott korszak szabályrendszere szerint építhetjük fel az álomcsapatot.
A Steph-korszak a 2016–2017-es NBA-szezonban kezdődik, és újra győzelemre vezethetjük a legendás Golden State Warriors-t Steph Curry-vel, Kevin Durant-tal, Klay Thompson-nal és Draymond Greenn-el. LeBron James és Kyrie Irving korszakába is belecsöppenhetünk, de még a tragikusan elhunyt legenda, Kobe Bryant csapatában is pattogtathatjuk a lasztit. Igazi multidézés gyanánt visszatért Magic Johnson és Larry Bird, de még Michael Jordan is tiszteletét teszi egy külön korszakban.
Kell egy csapat
Az NBA 2K-sorozat fő vonzerejét már régóta a MyTeam játékmód adja, hiszen ki ne akarna saját csapatot összerakni az összes érából. A kártyagyűjtögetős mód amolyan félkarú rablóként funkcionál, hiszen az RNG-jézuson múlik sok esetben, hogy pont kifogunk-e egy 9 pontos játékost. Egy rakat kompetitív módban összemérhetjük a tudásunkat a többiekkel. A Triple Threat Park 3v3-as csatákat kínál, A Breakout pedig egy vadiúj singleplayer játékmód, amiben számos érában, eltérő játékmódokban küzdhetünk meg a gépi csapatokkal. A különféle kihívások teljesítéséért cserébe egy raklapnyi jutalom, játékoskártya zsebelhető be.
A Showdown elsősorban a multis kalandokat kedvelők számára ajánlott. Mondjuk ez utóbbit hamar félbehagytam. Pont azért, mert annyi esélyem volt a keretemmel a 9 pontos ellenfelekkel szemben, mint a magyar labdarúgó-válogatottnak egy olyan ország ellen, aminek 10000 főnél nagyobb a lakossága. Hát maradjunk annyiban, hogy nem sok. Majd elfelejtettem, a mikrotranzakciós lehúzásról még nem is regéltem. Ugyanis a játékbeli valuta, a Virtual Currency (VC) ára idén sem csökkent.
700 ezer VC-t kapunk 50 ezer forintért, amiből már viszonylag sok paklit lehet kapni a MyTeam-ben. Ja hogy maga a játék 70 euró? Ja és a különféle kiadásokat még nem is említettem. Ezek után már csak egy jóképességű gázszerelőt kéne keresni, aki szponzorálja a csapatomat. Természetesen az új szezonok vadiúj lapokkal és a kozmetikai cuccokkal fognak érkezni, szóval mélyen a zsebébe kell annak nyúlnia, aki folyamatosan az élvonalban akar maradni. Azt már csak halkan jegyzem meg, hogy minden játékindításnál feldobja nekem a program a “vegyél már coin-t bástya” reklámot. Hát nem bájos? De legalább az Aukciós Házban beszerezhetjük a hiányzó lapokat. Horror áron természetesen.
Hát de én fiú vagyok!
Az ominózus videó nem véletlen, hiszen az utóbbi években egyre inkább előtérbe kerül a női kosárlabda. Szerencsére az NBA 2K25 is halad a korral, a WNBA minden eddiginél nagyobb szerephez jut. Egyrészt a hölgyek is kaptak szerencsére egy karriermódot, a The W-ben kedvenc csapatunkkal törhetünk a csúcsra. Közben pedig a sajtónak is nyilatkozhatunk egy-egy meccs előtt/után. Az online móka sem marad el, 3v3-as multis meccseket vívhatunk a csajokkal.
Egy komplett szezont is lenyomhatunk, többek között Juhász Dorka csapatát, a Minnesota Lynx-et is győzelemre vezethetjük. Mondjuk annak tudtam volna örülni, ha a női karriermód is legalább olyan részletes lenne, mint a férfiaké. Azt meg már meg sem említem, hogy egy női játékost sem fogunk találni a City-ben. Pedig ildomos lenne végre őket is beengedni.
Játékmenet terén rengeteg változást eszközöltek a fejlesztők. Elmondásuk szerint 1500 labdavezetési és cselezési, 1100 dobás, valamint 1300 labda nélküli mozgást befolyásoló animációt vettek fel a 2023-24 NBA szezon alatt. Plusz 150 egyedi mozgásstílust adtak hozzá a játékhoz. Az eredmény? Minden eddiginél folyamatosabb és gördülékenyebb az élmény. A labdavezetés, az egyedi cselek, a különleges dobómozdulatok mellett a védekezés terén is kibővült az eszköztár.
A ProPLAY mellett az új dobási technikákat is ki kell emelni. A Go-To Shot dobásoknál egyszerűen lerázzuk a védőnket, hogy eleresszünk egy lövést. Az új Rhythm Shooting mechanika már egy kicsit trükkösebb. A jobb analóg le-fel mozgatásával lehet dobálni a tökéletes kosarakat. Szerencsére a védőknek sem kell letolt nadrággal végig “mozizniuk” az akciókat. Precízebben és gyorsabban eredhetünk a támadók nyomába, mint korábban bármikor. A mesterséges intelligencián is finomhangoltak a fejlesztők, mondjuk az AI továbbra is hajlamos hajmeresztő dolgokat művelni a pályán.
Szerencsére hamar betanulhatunk a kosarazásba, a Learn 2K módra kiemelt figyelmet fordítottak a fejlesztők. Az NBA 2K25 részletesen végig vezet minket a lövéseken, a 3 pontos zsákolásokon, a passzokon, a védekezésen, a trükkökön, de még a labdavezetést is eltanulhatjuk. Az külön öröm, hogy Freestyle módban szabadon dobálhatjuk a lasztit a kosárba. Sőt, még tét nélküli edzőmeccseket is nyomhatunk a kedvenc csapatunkkal. A különféle minijátékokat pedig már meg sem említem.
Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan
Hazudnék, ha azt mondanám, hogy grafikailag olyan hatalmasat lépett volna előre a korábbi részekhez képest az NBA 2K25. Nyomokban tetten érhető a változás, az arcanimációk kidolgozottabbak, szebbek lettek, mint korábban. A bevilágításon és a fényeken is javítottak valamennyit, éppen annyit, hogy kicsit különbözzön a korábbi részektől. Viszont eléggé felemás lett a végeredmény. A játékosok kiemelt figyelmet kaptak, viszont a nézők továbbra is gumibaba érzetét keltik. A stúdióban üldögélő szakértőkről nem is beszélve, akik kiüresedett szemekkel bámulnak maguk elé.
Viszont az új animációk tényleg remekül festenek, sokkal fluidabbnak tűnik a kosarazás. Emellett ki kell még emelnem a stadionok atmoszféráját, ami továbbra is kitűnő. A közönség folyamatosan kommentálja az akcióinkat, plusz még ott vannak a remek kommentátorcsapatok a vicces beszólásaikkal. Ezeket mindig öröm volt hallgatni, még ha egy idő után kicsit önismétlőkké is váltak. Zenei fronton sem lehet okunk a panaszra, a főmenüben hiphop meg modern trap zenéket pörgethetünk kedvünkre.
Verdikt
Összességében kifejezetten felemás érzésekkel raktam le a kontrollert az NBA 2K25 játszása után. Egyrészt érezhetően fejlődött a játék a széria korábbi részeihez képest. A lehetőségek tárháza még szélesebb lett, még élethűbb, még látványosabb lett a kosarazás élménye. A ProPLAY-nek hála sokkal gördülékenyebbek az animációk, plusz a játékmenetbeli változások is remekül sikerültek. A rengeteg játékmódnak hála minden kosár-rajongó megtalálja a számításait.
A kibővített MyNBA Eras pedig igazi nosztalgiabomba. Negatívumként kiemelném a kissé fapados MyGM-et na meg a különféle monetizációs, mikrotranzakciós lehúzásokat. Az egész játékra árnyékként vetülnek az erőszakos reklámok, amik csak azt a célt szolgálják, hogy rávegyenek téged a költekezésre. A MyTeam pedig, ami az egyik fő multis móka lenne, konkrétan játszhatatlan, ha nem talicskázol bele egy rakat pénzt. Kár érte, mivel enélkül akár 8 pontos is lehetett volna a végeredmény. Így csak be kell érnünk egy szoros, de kielégítő győzelemmel. Talán majd jövőre összejön.
Köszönjük a Cenega Hungary Kft-nek a tesztpéldányt!